List na Zesłanie Ducha Świętego 2002

                      


Od Wikariusza Generalnego Rosji i Ukrainy

Drodzy Przyjaciele!

            Jak miło jest zobaczyć uśmiech dziecka, które na codzień nie ma wielu powodów do radości. Siostry z kongregacji św. Dominika od początku tego roku rozpoczęły spotkania dla zaniedbanych dzieci z jednej z dzielnic Kijowa. 


 

Dzieci w czasie zabawy w nowym domu sióstr Kongregacji św. Dominika w Kijowie.

Więcej o pracy sióstr z dziećmi:
La casa de los ninos
(strona www po hiszpańsku, angielsku i francusku)

Poprzez wspólną radosną zabawę, modlitwę i jedzenie, dzieci mogą choć na chwilę zaznać radosnego dzieciństwa.

Ogromnie wdzięczny za Waszą wielkoduszną pomoc, z okazji uroczystości Zesłania Ducha Świętego posyłam Wam kolejną garść informacji o rozwoju naszej misji w Rosji i Ukrainie. Bez wątpienia nie muszę pisać, jak bardzo zależy nam na kontynuacji Waszej gorącej modlitwy oraz wsparcia finansowego. Bez nich, niemożliwa byłoby nasza praca w pogrążonych w kryzysie ekonomicznym, społecznym i duchowym Rosji i Ukrainie. Nie moglibyśmy też zapewnić godnych warunków dla kształecnia naszych seminarzystów.

20 marca w Fastowie z wielkim przejęciem byliśmy świadkami ślubów wieczystych dwóch naszych braci, Piotra Bałoha OP i Dmytra Andrijczyna OP. Śluby przyjął sam generał Zakonu - nowowybrany w zeszłym roku O. Carlos Aspiroz Costa.  Był to jego pierwszy przyjazd do Rosji i Ukrainy. Wizyta generała w Sankt Petersburgu, Kijowie i Fastowie była przede wszystkim okazją do zapoznania go z naszą misją, ale dała mu także lepsze wyobrażenie o Prawosławiu w tym pełnym trudności w stosunkach katolicko-prawosławnych okresie.

Na szczęście protesty rosyjskiego prawosławia wobec ustanowienia katolickich diecezji na terenie Rosyjskiej Federacji nie mają bezpośredniego wpływu na pracę naszych ojców i sióstr w Rosji. Nie spotkali się też z przeszkodami w przekraczaniu granicy. Relacje z Prawosławiem na Ukrainie, gdzie ostatnio Stolica Apostolska również ustanowiła nowe diecezje, są znacznie łatwiejsze. Co może się wydać zaskakujące, spotykamy się także z przyjaznymi gestami duchownych Moskiewskiego Patriarchatu na Ukrainie. 

Święto Chrztu Pańskiego - obrzęd święcenia Jordanu. O. Sergiey, prawosławny duchowny Patriarchatu Moskiewskiego na Ukrainie, proboszcz parafii, duszpasterz modzieży w Chersoniu - mieście położonym przy ujściu Dniepru do Morza Czarnego. Będąc wiernym prawosławnej tradycji i posłusznym swojemu arcybiskupowi Jonatanowi, próbuje dostosować duszpasterstwo w swojej parafii do potrzeb dnia dzisiejszego. Wielką inspiracją dla niego sa reformy - - jakie się dokonały w Kościele Zachodnim po Soborze Watykanskim II.

Wydaje się, że główną przyczyną trudnych relacji z Prawosławiem Moskiewskim jest niezrozumienie przez patriarchę Aleksego II i jego otoczenia tego, że katolicy mają również prawo do praktykowania w Rosji swojej wiary. Że katolickie diecezje w Rosji istniały przez pokolenia na długo przed 1917 rokiem. Oraz że Kościół katolicki nie chce odbierać Cerkwi jej wiernych. A praktykujących prawosławnuych wiernych jest obecnie mniej niż za czasów sowieckich. Cerkwi trudno zrozumieć jest, że nasza katolicka misja ewnagelizacji Rosji w duchu przesłania Matki Bożej z Fatimy, zaadresowana jest do tej przeważającej części społeczeństwa, które nie ma nic wspólnego z praktykami religijnymi.

Pozwólcie, że podzielę się z Wami inną szczególnie trudną troską naszych ojców z parafii św. Katarzyny w Sankt Petersburgu. Oddani całym sercem posłudze parafianom, o czym pisałem Wam wielokrotnie, ojcowie od jakiegoś czasu żyją w nieustannym napięciu, szukając środków finansowych na dokończenie remontu dachu nad św. Katarzyną. Domyślacie się, jak kluczowy jest dach dla zabezpieczenia tej ogromnie zdewastowanej przez wielki pożar 1984 roku XVIII-o wiecznej świątyni, mieszczącej w sobie świeżo odremontowaną kaplicę Matki Bożej Fatimskiej.Niestety dotychczasowa hojna pomoc fundacji z Niemiec i USA nie wystarczy na kontynuowanie prac. Stąd mój gorący apel o Wasze ofiary na ten cel.

U góry
Kościół św. Katarzyny.
Po lewej wejście do kaplicy MB. Fatimskiej.  

Na prawo i poniżej
Remont prezbiterium (widoczne rusztowania na zdjęciu powyżej) zakończył się uroczystym poświęceniem z udziałem abpa Tadeusza Kondrusiewicza w Niedzielę Palmową 2000 r.

 

  

Figura św. Andrzeja Ap.


Z radością pragnę poprosić Was o otoczenie modlitwą naszego diakona, brata Angelika Kicułę, który 29 czerwca, w uroczystość świętych Piotra i Pawła przyjmie w Kijowie święcenia kapłańskie. Brat Angelik po święceniach będzie pracował w naszej parafii w Sankt Petersburgu.

Brat Angelik

Wcześniej, 6 czerwca święcenia diakonatu przyjmie brat Mikołaj Łuczok. 

Choć powołnia są obecnie mniej liczne niż jeszcze niedawno, wydaje się, że zgłaszający się kandydaci są bardziej dojrzali w swojej decyzji pójścia za głosem powołania. 

Nasz nowicjusz Aleksandr przygotowuje się, aby w sierpniu złożyć swoje pierwsze śluby.

Po ukończeniu rocznego postulatu w Fastowie, do nowicjatu pojedzie kandydat z Kijowa, Vitalij. 

Do postulatu na rok 2002/2003 zostało przyjętych dwóch gorliwych młodych mężczyzn.

 

Eucharystia w czasie zeszłorocznej Kapituły Wikariatu. Po prawej stronie celebransa, o.Mariusza Woźniaka, przełożonego Domu w Kijowie: diakon brat Angelik Kicuła.

Eucharystię koncelebrują (od lewej do prawej):
 o. Grzegorz Bednarz, dyrektor Instytutu św. Tomasza w Kijowie, o. Kalikst Suszylo z Czortkowa, o. Wadysaw Ząbkowski, syndyk Wikariatu z Kijowa, o. Aleksander Chmielnicki, dyrektor wydawnictwa Istina i Zhizn z Moskwy, o. Jewgenij Heinrichs z Sankt Petersburga, o. Jurij Dorogin z Jałty.

Jednym z ważnych elementów formacji postulantów jest posługa lektorów i ministrantów w fastowskiej parafii.


Na zakończenie pozwólcie, że przypomnę uroczystość, która odbyła się prawie rok temu w Londynie. 

Stoją od lewej: Benard Taylor, ktory zmarł jesienią,
niedługo po spotkaniu,
o. Andrzej, Peggy Attlee,
o. Wojciech, Ryszard Jędrczak,
Danuta McBride,
Danuta Sosnowska
i Jean Jędrczak.

Moje najserdeczniejsze podziękowania dla 
pani Jean Jędrczak. 
Pani Danuta Sosnowska (z prawej) została jej następczynią. 

Spotkaliśmy się w domu pani Peggy Attlee, przewodniczącej powiernictwa św. Michała, razem z asystentem generała dominikanów, o. Wojciechem Giertychem, który wręczył państwu Jean i Ryszardowi Jędrczakom list dziękczynny generała, o. Timothy Radcliffa. Obecni byli powiernicy Misji, wśród nich panie Danuta Sosnowska i Danuta McBride, które wspaniałomyślnie przejęły od państwa Jean i Ryszarda Jędrczaków główny ciężar obowiązków w Misji św. Michała.

Niech Duch Święty, który jako Miłość Boża pobudza Kościół do świadczenia o Chrystusowym Odkupieniu, umocni Was wspierających naszą misję w Rosji i Ukrainie.

Wdzięczny za wszelką pomoc duchową i materialną, 

            Wasz w św. Ojcu Dominiku

 

o. Andrzej Kamiński OP, Wikariusz Generalny

 


Będę wdzięczny za wszelkie ofiary dla naszej misji. Można je przesyłać na konto:

Stowarzyszenie św. Michała Archanioła
PKO S.A. I o/ w Krakowie
Rynek Główny 31, Kraków.
SWIFT: PKOPPLPW

    [USD] 93124014311787000010466542
[EURO] 39124014311978000010466597
[GBP] 42124014311789000010466584
[PLN] 27124014311111000010466513