Rak jelita grubego
– parę wiadomości, aby być mądrym przed szkodą.

Rak jelita grubego zajmuje drugie, pod względem częstości zachorowań, miejsce - ok. 10% wszystkich nowotworów złośliwych w Polsce. Liczba zachorowań niestety stale wzrasta.  Wczesne wykrycie daje duże szanse na wyleczenie.

Jestem pięć lat po usunięciu odbytnicy z powodu guza złośliwego w naprawdę wspaniałej klinice nowotworów jelita grubego COI w Warszawie. W moim przypadku najprawdopodobniej nie obyło się bez cudu. Tomografia jamy brzusznej wykazała powiększone węzły chłonne, co jak mi powiedziano, normalnie daje ok. dwóch lat życia. Ja już żyję szósty rok z bezbłędnymi wynikami badań kontorlnych. W czasie kiedy się leczyłem, odezwało się do mnie parę osób, które były leczone parę czy paręnaście lat wcześniej - i jak się okazuje: zostały wyleczone! Gdy rak zacznie się w jednym miejscu, zazwyczaj ma charakter niezłośliwy. Dopiero po jakimś czasie - nie leczony - nabiera charakteru złośliwego, a następnie zaczyna się przerzucać na inne organy. Dzieje się to najczęściej przez krwioobieg oraz przez system immunologiczny (węzły chłonne).

       jg.jpg (23544 bytes)

      Wymienia się następujące objawy, mogące wskazywać na raka jelita grubego lub stany przed rakowe (nie zawsze wszystkie występują):

   Gdy odkryje się któreś z tych stanów, bardzo polecam zbadanie się u lekarza specjalisty onkologa. Niestety zwykli lekarze interniści mają tendencję do bagatelizowania sprawy – osobiście znam dwa takie przypadki. W tym przypadku stanowczo lepiej dmuchać na zimne.

   Zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego mają osoby:

   Według badań klinicznych, następujące składniki pożywienia mają właściwości do pewnego stopnia chroniące przed rakiem jelita grubego:

   W Polsce, każdego roku na raka zachorowuje 110 tysięcy osób. W globalnej skali, statystycznie co czwarty Polak jest dotknięty tą chorobą.

    Napisałem tę informację, abyście mogli być mądrzy przed szkodą...

Z modlitwą za Was. I pamiętajcie, że nad tym wszystkim panuje Chrystus zmartwychwstały... 

Krzysztof op   

 

Opracowanie zrobione m. in. na podstawie broszurki prof. dr hab. med. Zbigniewa Wronkowskiego, wydanej przez Polski Komitet Zwalczania Raka, "Zmniejsz swoje ryzyko zachorowania na raka jelita grubego".

Bezpłatna info-linia, tel. 0-800 493 494 (w godz. 16-22) Polskej Unii Onkologicznej