Kilka słów o mnie

Jestem księdzem Archidiecezji warszawskiej.

Urodziłem się w Warszawie w 1966 r., dzieciństwo spędziłem na warszawskim Powiślu, w parafii św. Trójcy na Solcu. Na początku szkoły średniej (XVII L.O. im. A. Frycza Modrzewskiego) zamieszkaliśmy na Ursynowie, w parafii św. Tomasza Ap. W wieku 18 lat wstąpiłem do dominikanów. Studiowałem w Krakowie. Po święceniach pracowałem w Japonii, Polsce i na Ukrainie.

W latach 90-ch, będąc członkiem dominikańskiego klasztoru i (wówczas) parafii św. Wojciecha we Wrocławiu, poznałem Drogę neokatechumenalną i rozpocząłem itinerarium neokatechumenalne (drogi wtajemniczenia chrześcijańskiego) we wspólnocie w parafii św. Elżbiety Węgierskiej przy ul. Grabiszyńskiej, w której jestem do tej pory. Ukończyliśmy itinerarium w katedrze wrocławskiej w Wielką Noc 2017 r.

W latach 2003-2008 zrobiłem studia licencjacko-doktoranckie z teologii małżeństwa i rodziny w Instytucie Studiów nad Rodziną (ISNaR) w Łomiankach i w UKSW w Warszawie. Doktorat obroniłem w 2008 r. Był zatytułowany: „Świętość sakramentu małżeństwa wobec konsekwencji grzechu pierworodnego w nauczaniu św. Augustyna z Hippony”. Napisałem go w ramach seminarium prowadzonego przez o. prof. Jacka Salija OP.

Zaraz potem rozpocząłem posługę prezbitera wędrownego Drogi neokatechumenalnej, którą kontynuuję do tej pory. Najpierw przez sześć lat pracowałem w Wlk. Brytanii w drugiej ekipie krajowej, a potem dołączyłem do ekipy odpowiedzialnej za Drogę w Sudanie i Sudanie południowym. Pracowałem z nią siedem lat do czerwca 2021 r.

Następnie zostałem posłany na misje w Kazachstanie, a konkretnie do tworzącej się Missio ad gentes oraz parafii Dobrego Pasterza w Aktobe (dawniej Aktiubińsk) w zachodnim Kazachstanie.

Od jesieni 2023 r. jestem prezbiterem ekipy Drogi nekatechumenalnej odpowiedzialnej za tę rzeczywistość w Szwajcarii niemieckojęzycznej.

W 2019 r. – po modlitewnym rozeznaniu i za zgodą Stolicy apostolskiej – opuściłem Zakon dominikański i w lutym 2020 r. ks. kard. Kazimierz Nycz inkardynował mnie do Archidiecezji warszawskiej. Mogę dzięki temu kontynuować posługiwanie w ramach Drogi neokatechumenalnej. To nowe wtajemniczenie chrześcijańskie uważam za jedną z najważniejszych, kluczowych rzeczywistości Kościoła naszego czasu. O drodze mistagogicznej mówił także papież Benedykt XVI wraz z ojcami synodalnym w odniesieniu do Eucharystii (por. adhortacja „Sacramentum caritatis” 64)

Od 2010 r. jeżdżę z wykładami do seminariów Redemptoris Mater w Afryce – w Zambii, Tanzanii i RPA. Wykładam głównie sakramentologię oraz teologię małżeństwa i rodziny.



Razem z seminarzystami w Dar es Salaam w Tanzanii w kwietniu 2021 r.
W zupełnie wolnych chwilach komentuję kwestie liturgiczne i inne ważne dla Kościoła na moim kanale YouTube.

Kontakt ze mną
tau400@outlook.com




 Strona główna